TEL. 505 793 454

Jak dbać o okulary?

Każdy kto nosi okulary powinien się chociaż w niewielkim stopniu zainteresować tym jak prawidłowo dbać o okulary tak aby przedłużyć ich żywotność. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym wasze okulary będą jak nowe!

Umiejętnie zakładaj i zdejmuj okulary

Zdejmowanie i zakładanie okularów powinno być wykonywane oburącz. Mimo to wiele osób zdejmuje okulary za pomocą jednej ręki. Szybkie zdjęcie okularów jedną ręką jest wygodne, ale niestety z reguły kończy się delikatnym wygięciem lub poluzowaniem jednego z zauszników. W dłuższej perspektywie prowadzi to do tego, że okulary są zbyt luźne lub dochodzi do zerwania mechanizmu łączącego front z zausznikiem.

Regularnie czyść soczewki okularowe

Czyszczenie okularów zdecydowanie powinno być wykonywane regularnie. Najlepiej po prostu przepłukać soczewki w ciepłej wodzie oraz przetrzeć delikatną szmatką do czyszczenia soczewek. Jeśli okulary zabrudziły się nam gdzieś na zewnątrz i nie mamy dostępu do bieżącej wody to idealnie gdy możemy skorzystać ze specjalnych nawilżonych chusteczek zaprojektowanych do czyszczenia okularów. Kluczem jest to aby nabyć nawyk czyszczenia okularów. Jeśli nie będziemy robić tego regularnie to efektem będzie chodzenie z brudnymi okularami oraz pewien dyskomfort w widzeniu, który niekoniecznie może być od razu odczuwalny. Dopiero po oczyszczeniu okularów zazwyczaj się odkrywa o ile lepiej widać świat przez czyste soczewki.

Regularne naprawy

Czy okulary wymagają serwisowania? Brzmi to lekko zabawnie ale w rzeczy samej okulary jak najbardziej wymagają regularnych napraw. Czasami zdarza się, że obluzuje się któraś ze śrubek lub lekko wygnie się jakaś część oprawek. W takim przypadku lepiej samemu nie próbować naprawić okularów, gdyż możemy je uszkodzić. Większość profesjonalnych salonów optycznych dysponuje fachowym serwisem. Pod wpływem wysokiej temperatury oraz odpowiednich narzędzi pracownicy salonu optycznego są w stanie zdziałać cuda i mogą uratować nawet mocno uszkodzone oprawki. Jest to usługa, którą w szczególności doceniają sportowcy i osoby aktywne, gdyż praktyka pokazuje, że to właśnie podczas uprawiania sportu okularom zdarza się ucierpieć.

Podstawa dbania o okulary – etui

Na koniec warto wspomnieć o najbardziej podstawowej rzeczy a więc o sposobie w jaki okulary przechowujemy. Jeśli mamy wadę wzroku i nosimy cały czas jedne oprawki to wbrew pozorom również warto zwrócić uwagę na to jak okulary są przechowywane – chociażby w nocy podczas snu. Dobrze po prostu okulary zawsze odkładać na jedno bezpieczne miejsce. Najlepiej gdy tym bezpiecznym miejscem jest etui. Częstym błędem jest zostawianie okularów w różnych (np. na stole, w samochodzie, w łazience itd.). Pozostawianie okularów w różnych miejscach sprawia, że wzrasta szansa na przypadkowe uszkodzenie oprawek przez ich właściciela lub przez kogoś innego. Ponadto, warto pamiętać, że etui chroni również przed zabrudzeniami – w szczególności przed kurzem.