TEL. 505 793 454

Wady wzroku i korekta wad wzroku

Większość z nas wie, że soczewki w okularach mogą dotyczyć wady wzroku w postaci krótkowzroczności lub dalekowzroczności. W potocznej rozmowie o okularach często słyszymy, że ktoś nosi „plusy” lub „minusy” lub że ma astygmatyzm. Co takowe stwierdzenia oznaczają? Co warto wiedzieć o wadach wzroku? Dla większości osób noszących okulary takowe pytania wydają się bardzo proste, jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę czym jest krótkowzroczność lub czym różnią się okulary „plusowe” od „minusowych” dlatego w prostych i przystępnych słowach wyjaśniamy tą kwestię w niniejszym artykule.

Krótkowzroczność – okulary lub soczewki określane jako „minusy”

Krótkowzroczność, która w języku potocznym jest także nazywana bliskowzrocznością to wada wzroku polegająca na problemach z wyraźnym widzeniem z daleka. W tym przypadku z reguły widzenia z bliska jest jak najbardziej wyraźne. Krótkowzroczność w prostym podziale można pogrupować na refrakcyjną oraz osiową. W przypadku odmiany refrakcyjnej długość gałki ocznej jest prawidłowa, natomiast problem jest związany ze zbyt dużą zdolnością skupiającą oka. Zazwyczaj ten typ krótkowzroczności intensywnie rozwija się w okresie dojrzewania. Tym samym zazwyczaj tego rodzaju krótkowzroczność wyraźnie postępuje w dzieciństwie i okresie nastoletnim. Natomiast po przekroczeniu 20 roku życia wada się stabilizuje.

Drugim rodzajem krótkowzroczności jest krótkowzroczność osiowa. W tym przypadku mówimy o złożonym problemie w postaci postępującego rozciągania naczyniówki i siatkówki co w efekcie może powodować odwarstwienia siatkówki.

Dalekowzroczność – okulary lub soczewki określane jako „plusy”

Dalekowzroczność nazywana jest też nadwzrocznością. Jest to termin, który określa niewyraźne widzenie z bliska. W tym przypadku odległe przedmioty są widziane wyraźnie. Jest to zatem problem, który szczególnie ujawnia się przy czytaniu książki lub korzystaniu z komputera. W przypadku nadwzroczności światło wpadające do oka nieprawidłowo skupia się na siatkówce.

Astygmatyzm

Astygmatyzm występuje u osób u których wiązka światła ostaje zogniskowana w dwóch ogniskach. Najczęściej astygmatyzm wynika z nieregularnej krzywizny rogówki. Osoby mające astygmatyzm często nie odczuwają wyraźnego dyskomfortu i nie maja utrudnionego codziennego funkcjonowania. Jednak w przypadku wyraźnego astygmatyzmu (powyżej 0,75 dioptrii) widziany obraz może być zamazany lub zniekształcony. Tym samym czasami objawom towarzyszy delikatne przekrzywianie głowy, widzenie linii prostych jako krzywych lub mrużenie oczu.

Podsumowując, krótkowzroczność jest korygowana za pomocą soczewek rozpraszających potocznie zwanych minusami. Natomiast dalekowzroczność (nadwzroczność) korygowana jest za pomocą soczewek skupiających zwanych plusami.

W przypadku krótko wzroczności przykładowa wada i zarazem właściwość soczewki to -2, -3 itd. natomiast w przypadku dalekowzroczności +2,+3 itd. Oznaczenia zatem są bardzo proste i intuicyjne. Warto je znać szczególnie wtedy, gdy otrzymacie receptę na zakup soczewek od optometrysty.