TEL. 505 793 454

Kim jest optometrysta?

Optometrysta – pomoże lepiej zobaczyć

Trudności z ostrym widzeniem? A może dokuczające bóle głowy, podczas których czujemy dyskomfort oczu? Pocieranie, mrużenie i dalej nic nie pomaga? Wszystkie te czynniki potrafią skutecznie obniżyć komfort życia, zwiększając poczucie ciągłego zmęczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy optometrysty.

Kim jest optometrysta i czym dokładnie się zajmuje?
Definicję zawodu optometrysty określa Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne, jako autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny, będący w systemie ochrony zdrowia. Definicja ta znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Optometrysta specjalizuje się w korekcji wzroku. Krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność lub prezbiopia to wady wzroku będące w obszarze specjalizacji optometrii. Optometrysta diagnozuję zaburzenia akomodacji oraz zaburzenia widzenia obuocznego, do którego należą zez i heteroforia – inaczej ukryty zez. Ponadto optometrysta zajmuje się przeprowadzaniem terapii widzenia(vision therapy) i OVT. Optometrysta to także kontaktolog, który stanie się bardzo pomocny w zakresie aplikacji soczewek kontaktowych różnego rodzaju.

Specjalista, który precyzyjnie skoryguje wadę wzroku, biorąc pod uwagę zaburzenia widzenia obuocznego oraz akomodacji. To bardzo ważne uwarunkowanie, które znacznie wpłynie na komfort widzenia. Wypracowanie zadowalającej ostrości widzenia w perspektywie czasu może okazać się niewystarczające. Pojawiające się zaburzenia akomodacji , takie jak zbyt wolne wyostrzanie obrazu lub brak możliwości dłuższego utrzymania ostrości widzenia z bliska, znacznie pogorszy widzenie. W takiej sytuacji mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, które utrudnią codzienne funkcjonowanie, obniżając dobrą formę, niezbędną do efektywnej pracy. Kompleksowe badanie układu wzrokowego daje możliwość doboru stosownej korekcji, obejmującej wszystkie konieczne parametry wzrokowe. Dzięki takiemu badaniu sprawdzimy, czy faktycznie potrzebne są nam okulary. Niekiedy wystarczy właściwe dobranie ćwiczeń wzrokowych. Ćwiczenia umożliwiają usprawnienie akomodacji, widzenia obuocznego a ostatecznie pozwalają na całkowite zniwelowanie bólu głowy, oczu, dwojenia czy innych występujących dolegliwości.

Optometrysta nie jest okulistą

Zawód optometrysty zdobywa się poprzez ukończenie studiów magisterskich na kierunku optometria bądź studiów podyplomowych z optometrii. Polskie Towarzystwo Optmetrii i Optyki na stronie internetowej oddaje do dyspozycji listę dyplomowanych specjalistów. Zakres kompetencji optometrysty w Polsce określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityk Społecznej z dnia 24.04.2010 r. W ramach klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, jak i zakresu jej stosowania. W myśl określonej kwalifikacji na specjalistów nałożony został obowiązek posiadania wykształcenia wyższego.
Co prawda optometrysta jest zawodem medycznym, jednak warto pamiętać, że w zakresie jego kompetencji nie znajduje się diagnostyka i leczenie chorób oczu, ale zawsze skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.Optometrysta rozwiąże problemy związane z pogarszającym się widzeniem i czasowym rozmazywaniem obrazu lub dyskomfortem przy pracy wzrokowej. Zastosuje właściwe rozwiązania, gdy potrzebujemy nowych okularów lub innych pomocy optycznych. W kwestii aplikowania soczewek, pomoc uzyskamy zarówno u okulisty, jak i optometrysty, ponieważ obie specjalizacje mogą zajmować się kontaktologią.

Kiedy do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Spróbujmy przybliżyć zakres kompetencji obu specjalistów, by wiedzieć, który z nich może nam pomóc.

Jednym co łączy obu specjalistów jest bez wątpienia, odpowiedzialność za jak najlepszą kondycję naszych oczu. Każdy z nich dba o właściwe funkcjonowanie narządu wzroku oraz jakości widzenia. Jednak każdy z osobna w zupełnie innym zakresie udziela porad i pomocy.
W ogólnym ujęciu okulista jest specjalistą z zakresu diagnozowania i leczenia chorób oczu. Dodatkowo w obrębie jego specjalizacji leży aplikacja soczewek kontaktowych oraz dobór odpowiednich okularów korekcyjnych. Jako lekarz posiada specjalizację z okulistyki, która jest jedną z dziedzin medycyny. To do niego jako lekarza pierwszego kontaktu trafiamy, gdy z naszym wzrokiem zaczyna się dziać coś złego. Pojawiające się problemy z widzeniem lub zmiany w obszarze układu wzrokowego stanowią sygnał, że najwyższy czas wybrać się do okulisty.

Do zakresu jego kompetencji zaliczamy:
• Wykonywanie wszelkich badań związanych z narządem wzroku
• Diagnozowanie chorób
• Decydowanie o przebiegu dalszych działań terapeutycznych
• Dostosowanie potrzebnych pomocy wzrokowych
• Przeprowadzanie wszelkich zabiegów na gałce ocznej

Okulista ma dostęp do wszystkich możliwych czynności i możliwości związanych z badaniem i leczeniem narządu wzroku. Nie musi badać tylko naszego wzroku, zakres jego kompetencji jest znacznie szerszy.
Optometrysta jest specjalistą, który diagnozuje i koryguje wady wzroku przy pomocy okularów oraz soczewek kontaktowych. Dodatkowo zajmuje się także rozpoznawaniem dysfunkcji widzenia obuocznego.

Optometrysta posiada uprawnienia by:
• Przeprowadzić badanie oczu, które pozwoli na ocenę stanu zdrowia narządu wzroku oraz postawienie diagnozy,
• Dokonać badania wzroku przy pomocy specjalistycznego sprzętu, które pozwoli ustalić ostrość wzroku, pole widzenia, ruch gałki ocznej, poziomu swobody widzenia oraz ciśnienia śródgałkowego,
• Zdiagnozować choroby oczu, wady widzenia dwuocznego oraz zaburzenia ruchu gałki ocznej,
• Przeprowadzać oraz sprawować kontrolę nad rehabilitacją narządu wzroku
• Doradzać w zakresie ćwiczeń oczu,
• Doradzać w kwestiach użytkowania wskazanych wyrobów medycznych,
• Dobierać i przepisywać stosowne okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Zarówno okulista, jak i optometrysta to specjaliści pomagający utrzymać układ wzroku w jak najlepszej wydolności na długie lata. Każdy z osobna we własnym zakresie kompetencji. Tytuł optometrysty można zdobyć w toku ukończenia studiów magisterskich lub podyplomowych na kierunku optometrii. Pamiętajmy, że dyplomy z ukończenia kursów refrakcji nie stanowią podstawy do korzystania z tytułu optometrysty. To dwie zupełnie różne specjalizacje, warto zwrócić na to uwagę, planując badanie, by trafić do odpowiedniego specjalisty.
Podsumowując, okulista jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Z kolei do optometrysty umawiamy się, gdy potrzebujemy okularów, ponieważ to optometrysta pomoże w doborze korekcji okularowej i dopasowaniu soczewek kontaktowych. Jak widać, nie tylko lekarz może pomóc w skorygowaniu naszej wady wzroku. Więc zanim zdecydujemy się na wizytę u okulisty, sprawdźmy, czy to właśnie wybór optometrysty nie będzie lepszym rozwiązaniem.

W naszym salonie na Państwa czekają specjaliści:
• Specjalista Konsultant Optyczny – zadba o właściwy dobór oprawy okularowej i dobór wskazanych soczewek kontaktowych,
• Specjalista Optyk – zadba o właściwe wykonanie okularów,
• Specjalista Optometrysta – pomoże dobrać odpowiednią korekcję okularową, jak i aplikację soczewek kontaktowych. Dokona również wstępnego rozpoznania choroby oczu,
• Specjalista Okulista – zdiagnozuje i przeprowadzi stosowne leczenie chorób oczu, jak również pomoże w obszarze korekcji okularowej i soczewkowej.
Chcemy wspólnie chronić Państwa oczy. ..”bo oczy są najważniejsze..”

kompleksowo zatroszczymy się o twoje oczy